piątek, 13 września 2024

Obcokrajowcy w polskiej ekstraklasie (9)

Kiedyś byli rzadkością, ciekawostką, dodatkiem w klubie do polskiej kadry. Teraz często bywa tak, że całą lub niemal całą podstawową jedenastkę polskiej drużyny tworzą gracze, którzy nie urodzili się w naszym kraju. Niektórzy w Ekstraklasie i niższych ligach występowali długo, inni przemknęli niczym meteoryt i słuch o nich zaginął. Jeszcze inni związali się z Polską na stałe. Co jakiś czas przypominał będę o pięciu wybranych piłkarzach z zagranicy, którzy pojawili się w Polsce.

*     *     *

Aleksandar VUKOVIĆ (Legia Warszawa, Korona Kielce)

To jeden z tych obcokrajowców, który przyjechał do Polski i... został w naszym kraju, choć miał przerwę w występach w Polsce. Do Legii Warszawa ściągnął go w 2001 roku ówczesny trener Legii Warszawa - Dragomir Okuka. Szybko wywalczył miejsce w pierwszym składzie i nawet gdy jego rodak odszedł z klubu, wciąż regularnie grał w ekstraklasie. 

W najwyższej klasie rozgrywkowej Serb zadebiutował 3 sierpnia 2001 w meczu Ruch Chorzów - Legia Warszawa (0:4). Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej występował w latach 2001-13, z przerwami na grę w Grecji (jesień 2004 i wiosna 2009) - najpierw w Legii, a od 2009 roku w Koronie Kielce. Urodzony 25 sierpnia 1979 roku pomocnik w naszej lidze rozegrał 242 mecze i strzelił 18 goli, zdobył dwa mistrzostwa kraju, Puchar Polski, puchar ligi i Superpuchar (wszystko w Legii).

Ma na koncie występy w juniorskich zespołach Boraca Banja Luka (Bośnia i Hercegowina), serbskim Partizanie Belgrad i Milicionarze Belgrad (19 meczów i trzy gole w elicie, mistrzostwo kraju), a także Ergotelisie i Iraklisie Saloniki (14 występów w lidze greckiej). Od 2008 roku posiada polskie obywatelstwo.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 2013 roku pozostał w Polsce i zajął się pracą szkoleniową. Najpierw był asystentem w Koronie Kielce, potem szkolił młodzież w Legii Warszawa i był asystentem w Legii II. W latach 2015-19 był w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu Legii, dwukrotnie tymczasowo przejmował zespół, aż wreszcie szansę dostał w 2019 roku. We wrześniu 2020 roku został zwolniony, wrócił w grudniu 2021 roku i uratował dla klubu ekstraklasę. Na stanowisku wytrwał do końca sezonu 2021-22. Od 27 października 2022 roku pełni funkcję trenera w Piaście Gliwice. Jako trener prowadził polskie drużyny w ekstraklasie w 96 meczach (stan na 13 września 2024).

Aleksandar RADUNOVIĆ (2004-06, Korona Kielce, ŁKS Łódź)

Urodzony 9 maja 1980 roku serbski defensor nigdy nie zagrał w naszej ekstraklasie, zanotował jednak występy w ówczesnej drugiej lidze. Jako gracz Korony i ŁKS łącznie wystąpił w 41. ligowych meczach.

Do naszego kraju trafił z drugoligowego Radnickiego Belgrad. Miał wówczas 24 lata i brak doświadczenia, jeśli chodzi o grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. W rodzinnej elicie zadebiutował dopiero po powrocie z Polski, mając 29. lat (w klubie BSK Borca), a łącznie ten rozdział życia zamknął z 91. występami i 3. golami na koncie. Karierę zakończył w 2014 roku w Radnickim Sid.

We wczesnej młodości Radunović był jeszcze związany z Buducnost Valjevo oraz juniorskimi ekipami Radnickiego Nisz, FK Nowy Belgrad i Partizana Belgrad. W tym ostatnim klubie poznał Vukovicia, z którym współpracował i nadal współpracuje jako trener. W latach 2019-20 i 21-22 był jego asystentem w Legii Warszawa, a od 27 października pełni tę samą funkcję w Piaście Gliwice. Ma także na koncie pracę w juniorskich drużynach Vojvodiny Nowy Sad, a w 2022 roku krótko prowadził RFK Nowy Sad.

Andrij HRYSZCZENKO (1997-99, 2000-06)

Ukraiński piłkarz spędził w Polsce wiele lat, grywając nie tylko w elicie, ale także w niższych klasach rozgrywkowych. W naszym kraju pojawił się wiosną 1997 roku. Trafił do Górnika Zabrze, w barwach którego zadebiutował w ekstraklasie (8 marca 1997, mecz: Górnik - Odra Wodzisław Śląski). W kolejnych latach reprezentował barwy Chemika Police, Stomilu Olsztyn, Chemika, Aluminium Konin, kolejny raz Chemika, a po powrocie z Chorwacji (Hrvatski Dragovoljac Zagrzeb) kolejno Aluminium, Stali Stalowa Wola, Górnika Polkowice, Górnika Łęczna i Arki Gdynia.

Urodzony 3 października 1974 roku pomocnik przed przyjazdem do Polski spędził rok w Czechach. gdzie jako gracz FC Żlin zanotował 15 gier w najwyższej klasie rozgrywkowej. W rodzinnym kraju grywał w niższych ligach (Łokomotyw Korosteń, SBTS Sumy, Pedinstytut Kamieniec Podolski, Jawir Krasnopilla, Ahrotechserwis Sumy), ale zanotował też jeden występ w elicie w barwach Metalista Charków. Z kolei w lidze chorwackiej zanotował 14 wystepów.

Jeśli chodzi o Polskę - w naszej ekstraklasie zaliczył w sumie 56 występów, w których strzelił 5 goli. W drugiej lidze - 162 występy i 38 goli. Grał też w trzeciej lidze - w Chemiku (wiosna 1999), oraz czwartej - w Aluminium (jesień 2000). Po wyjeździe z Polski grał jeszcze w FK Korosteń, po czym zakończył karierę. Co się z nim dzieje obecnie, niestety nie wiem.

Filip LUKSIK (Odra Wodzisław Śląski, 2010)

Słowacki pomocnik w Polsce spędził tylko rundę. Wiosną 2010 roku reprezentował barwy Odry - w ekstraklasie zadebiutował 26 lutego 2010 roku w meczu Odra - Lechia Gdańsk (0:0). Łącznie zanotował dziewięć gier w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Do Wodzisławia Śląskiego przeniósł się z rezerw czeskiej Sigmy Ołomuniec. Urodzony 3 lutego 1985 roku zawodnik grał także w Fotbalu Trinec i SK Lipova, a w rodzinnym kraju w FK AS Trenczyn i Dukli Bańska Bystrzyca. W czeskiej najwyższej klasie rozgrywkowej zanotował 7 występów.

Od wyjazdu z Polski jego kariera nabrała rozpędu. W Słowacji grał w FK Senica, Slovanie Bratysława i Spartaku Myjava (74 mecze, 4 gole, mistrzostwo i krajowy puchar). W Holandii zanotował 17 występów w Eredivisie w barwach ADO Den Haag. Grał też w niższych ligach w Niemczech (Erzgebirge Aue, FC Saarbruecken, TSG Neustrelitz). Zanotował też dwa występy w reprezentacji Słowacji.

Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską. Był asystentem trenera (do końca sezonu 2022-23) w TSF Neustrelitz. Co robi teraz, niestety nie wiem. Być może gdzie się zaczepił, a może jest na etapie poszukiwania pracy.

Gabor STRAKA (Ruch Chorzów, 2008-13)

Urodzony 18 grudnia 1981 roku słowacki pomocnik do Chorzowa trafił w przerwie zimowej sezonu 2007-08. W naszej ekstraklasie zadebiutował 23 lutego 2008 roku w meczu Zagłębie Sosnowiec - Ruch (0:0). Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zagrał 82 razy i strzelił 3 gole. Prześladowały go kontuzje, z ich powodu zdecydował się rozwiązać umowę z Ruchem.

Wychowanek DAC Dunajska Streda przed przyjazdem do Polski grał także w Artmedii Petrżalka. Do Chorzowa trafił mając na koncie 64 występy i 3 gole w słowackiej najwyższej klasie rozgrywkowej. Po wyjeździe z naszego kraju wrócił do Słowacji, najpierw do Druzstevnika Drakun, a potem DAC Dunajska Streda (51 gier w elicie). Karierę zakończył w 2017 roku.

Po zakończeniu kariery zajął się pracą z dziećmi. Prowadził indywidualne i grupowe treningi, tworzył koła sportowe, a od kilku lat zajmuje się organizacją obozów letnich dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez moderatora