Tomas DOSEK (Wisła Płock, 2006-07)
Czeski napastnik urodzony 12 września 1978 roku spędził w Polsce tylko jeden sezon. W elicie zadebiutował 30 lipca 2006 roku w meczu Lech Poznań - Wisła (3:2), a w całym sezonie zanotował jedynie 17 występów i 3 gole, niejako przy okazji sięgając z płockim klubem po superpuchar.
A przecież zawodnik miał całkiem przyzwoite CV. Nie był stary (do Polski trafił tuż przed 28. urodzinami), miał za sobą wiele lat gry w najwyższej klasie rozgrywkowej w Czechach, w dodatku w jednym z najbardziej znanych klubów (Slavia Praga), zaliczył także jeden sezon w Austrii w Rapidzie Wiedeń, również z nienajgorszymi statystykami (28 meczów, 7 goli, mistrzostwo kraju)... Zanotował też trzy występy w reprezentacji. Wydawało się więc, że u nas będzie strzelał aż miło. Nie był jednak tak skuteczny, jak się spodziewano.
Zanim trafił do Slavii, reprezentował barwy takich klubów jak TJ DDM Stara Role, Viktoria Pilzno i TJ Prestice. Przed transferem do Wisły zaliczył epizod w słowackiej Artmedii Bratysława (3 występy). Po wyjeździe z Polski grał jeszcze w FC Brno i TJ Slavoj Kolovec. Łącznie w czeskiej lidze zaliczył 275 występów i strzelił 78 goli. Karierę zakończył w 2018 roku w słowackim czwartoligowcu Slovan Hlohovec.
Warto wspomnieć, że napastnik był członkiem kadry, która w 2000 roku została wicemistrzem Europy do lat 21. W zespole występował z tak znanymi postaciami jak Zdenek Grygera, Milan Baros, Marek Jankulovski, Tomas Ujfalusi, Jiri Jarosik czy David Jarolim. Dwa lata wcześniej został z kolei wyróżniony w kraju jako "Talent roku". Co się z nim obecnie dzieje, niestety nie wiem.
Lantane OUADJA (Wisła Kraków, 2003)
To nie był zupełnie anonimowy piłkarz. Urodzony 28 sierpnia 1977 roku togijski pomocnik zanim przyjechał do Polski, zdążył pograć trochę w Szwajcarii, z Serwette Genewa zdobył mistrzostwo Szwajcarii, a łącznie w tamtejszej lidze wystąpił 62 razy i strzelił 3 gole. Zanotował też pobyt w Chinach, a bezpośrednio przed przyjazdem do naszego kraju grał w Katarze, gdzie sięgnął po krajowy puchar. Był też etatowym reprezentantem Togo (łącznie 42 mecze i 4 gole). Trzykrotnie uczestniczył w Pucharze Narodów Afryki (1998, 2000, 2002), był nawet kapitanem drużyny narodowej.
W naszej ekstraklasie zadebiutował 9 sierpnia 2003 roku w meczu Górnik Polkowice - Wisła (0:2). Naszej ligi nie podbił - zagrał w niej jedynie dziewięć razy (z czego tylko trzykrotnie wyszedł w podstawowym składzie) i po pół roku wyjechał z Krakowa. Może jednak szczycić się tytułem mistrzowskim...
Po opuszczeniu Polski grał jeszcze w Tunezji i Indonezji. Próbował zaczepić się też na Węgrzech (Ujpest) i w Niemczech (Duisburg), ale bez powodzenia. Ślad po nim urywał się wraz z zakończeniem 2009 roku. W Krakowie został zapamiętany jako "Władzia", który lubował się zwłaszcza w podaniach do najbliższego partnera lub do tyłu...
Co się z nim działo później? Po zakończeniu kariery poszedł w trenerkę. Zdaje się, że w Szwajcarii robił kurs trenerski, potem pracował w rodzinnym kraju. Niewykluczone, że nadal jako trener pracuje w jednym z togijskich klubów.
Keith SEGOVIA (Piast Gliwice, 2005)
Zawodnik nie pasujący do tytułu wpisu, bo w naszej ekstraklasie nigdy nie zagrał. Był graczem drugoligowego Piasta Gliwice. Urodzony 27 maja 1978 roku pomocnik trafił do naszego kraju z Olympii Stamford, zresztą grywał jedynie w rodzinnym kraju w słabszych klubach spoza MLS.
W Gliwicach kariery nie zrobił, zanotował zaledwie dwa występy, po czym wrócił do USA. Do 2009 roku występował w San Manghese. Zmarł 8 stycznia 2010 roku na raka jelita grubego. Na facebooku można znaleźć stronę "Kick it for Keith", fundacji (?), która organizowała jakieś chyba charytatywne festyny, a z uzyskanych środków starała się pomóc piłkarzom np. w wyjeździe do profesjonalnego klubu na treningi czy osobom chorym na raka. Nie była jednak aktualizowana od 2022 roku.
Tomas RADZINEVICIUS (Odra Wodzisław Śląski, 2009)
Reprezentant Litwy, który w naszym kraju furory nie zrobił. W kadrze grywał zanim trafił do Odry, łącznie zanotował 21 gier, w których strzelił jednego gola. Urodzony 5 czerwca 1981 roku napastnik w naszej ekstraklasie zadebiutował 1 sierpnia 2009 roku w meczu Jagiellonia Białystok - Odra. Łącznie zanotował 14 gier, w których strzelił dwa gole (zagrał też 3 razy i strzelił gola w Młodej Ekstraklasie) i po półrocznym pobycie wyjechał z naszego kraju.
Litwin karierę zaczynał w Suduvie Mariampol. W jej barwach w 2005 roku strzelił 25 goli, zajął drugie miejsce w klasyfikacji strzelców, co skutkowało transferem do czeskiego Slovana Liberec. Kariery w tamtejszej lidze nie zrobił, ale może pochwalić się mistrzostwem kraju (2006). Łącznie w lidze czeskiej zanotował 64 występy i strzelił 9 goli (w Slovanie, SK Kladno i Dynamie Czeskie Budziejowice).
Po wyjeździe z Polski wrócił do Czech, grał już jednak wyłącznie w klubach drugoligowych (Banik Sokolov, Fotbal Triniec, MFK Karvina, Slezsky Opava). Jedenaście lat temu wrócił na cztery lata do Suduvy, w barwach której w 2015 roku został królem strzelców ligi litewskiej (łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej w swojej karierze zagrał 232 razy i strzelił 120 goli). Dwukrotnie wybierany był piłkarzem sezonu w A Lydze (2002, 2015). Zaliczył jeszcze epizod na Malcie (6 meczów i jeden gol w Valletta FC), po czym znów osiadł w Czechach, gdzie grywał w czwartoligowych drużynach (Spartak Chrastava, FK Velke Hamry). W 2021 roku ogłosił zakończenie kariery, rok później wrócił jednak do gry - ostatnio (wiosna 2024) był graczem klubu Nova Ves.
Matko PERDIJIĆ (2007-2022)
To jeden z tych obcokrajowców, który przyjechał do naszego kraju i już tu pozostał. Kluby, które reprezentował w Polsce chorwacki bramkarz, wymienię w tym miejscu. Rozpoczął od Ruchu Chorzów, potem był związany z Cracovią, Widzewem Łódź, Zagłębiem Sosnowiec, Polonią Bytom i ponownie Zagłębiem. Wcześniej był związany jednie z chorwackimi klubami - Mosor Zrnovnica, HNK Sibenik i GOSK Dubrovnik, był też przez pół roku w Hajduku Split, nie zdołał jednak zadebiutować w chorwackiej najwyższej klasie rozgrywkowej.
W Polsce urodzony 26 maja 1982 roku golkiper pojawił się na początku 2007 roku. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował 17 sierpnia 2007 roku w meczu Górnik Zabrze - Ruch (1:0). Łącznie w ekstraklasie zaliczył 42 występy. Ma także na koncie 21 występów w Młodej Ekstraklasie, 26 gier w pierwszej lidze i 21 występów w drugiej lidze.
Karierę zakończył w 2022 roku. Dwa lata temu w styczniu został trenerem bramkarzy Zagłębia Sosnowiec, a funkcję tę pełnił do stycznia 2024. Kolejne pół roku spędził pracując w akademii piłkarskiej Zagłębia, a od 1 lipca 2024 roku ponownie pełni funkcję trenera bramkarzy w seniorach Zagłębia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez moderatora